Türkiye’ye yurt dışından gelenlerin karşılaştığı ilk temel sorun dil bariyeridir. İlgili dili bilmek, başka bir ülkeye taşınırken ortaya çıkabilecek sorunların çoğunun kolayca çözülmesine yardımcı olur. Türkçe’yi nereden ve nasıl öğrenileceği sorusuna gelince, Türkçe öğrenmek için birçok seçenek bulunmaktadır: kendi başınıza, ücretsiz veya ücretli kurslarda, YouTube’daki dersler aracılığıyla. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, öğrenme sorumluluğunu üstlendiğiniz takdirde başaracaksınız!

Başlamadan önce, biraz garip gelebilir, ama hızlı dil öğrenmek için çok fazla ders çalışmaya gerek yok: Aslında sürdürülebilir bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Örneğin, bir günde 20 kelime öğrenmek yerine, 5 kelime öğrenin ama bunu her gün yapın. Öğrenme modeliniz tamamen kişiselleştirilebilir, fakat başarıya ulaşmak için modelinizin her gün işliyor olması önemlidir.

Yabancılar İçin Türkçe Eğitimi Veren Resmi Kuruluşlar 

Türkiye’de Belediyelerden Ücretsiz Dil Kursları : ASMEK 

Belediyeler tarafından sağlanan ücretsiz bir dil kursudur. Oturma izninizi aldıktan hemen sonra ASMEK  dil kurslarından yararlanabilirsiniz. Kurslar Antalya’nın her ilçesinde, İstanbul’da ve diğer illerde şubeleri bulunmaktadır. Kayıtlarda yeterli kişi sayısına ulaştıktan sonra dersler başlar. Bu kurslar, temel düzeyde öğretim sağladığı için zaman zaman eleştirilse de, eğitimin ilk aşamalarında çok iyi bir yardımcıdır. Öğretim yalnızca Türkçe olarak yapılır.

Hangi dili öğrenmek isterseniz isteyin, başarınızdaki en belirleyici faktörler çalışmalarınızın kalıcılığı, tutarlılığı ve düzenliliğidir. Önerilerimizin Türkçe veya başka bir dil öğrenmenize ve yeni hayatınıza uyum sağlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Türkiye’de yaşamayı düşünüyorsanız, ülkeye taşınmadan önce dilinizi geliştirmeniz, ülkeyi tanıma ve yeni koşullara uyum sağlama sürecini kolaylaştırdığından çok önemlidir.

Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığından Dil Kursu: TÖMER 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1988 yılında geliştirilen ve bugüne kadar devam eden TÖMER Kurs Programı, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar her seviyede yabancılar için Türkçe dil eğitimi sağlar.

Bu kursun en temel avantajı, kurs tamamlandıktan sonra verilen Milli Eğitim Bakanlığı onaylı dil sertifikasıdır. Bu sertifika sayesinde Türkiye’de eğitim alabilir, iş başvurularınızda bir adım öne geçebilirsiniz.

TÖMER derslerinin haftada 5 gün olduğunu ve ortalama 15 saat sürdüğünü belirtmekte fayda var. Her seviye 200 saatten daha fazla eğitim materyali içermektedir.

Üniversitelerin Yabancılar İçin Türkçe Eğitimi: Seçenekler ve İmkanlar 

Öte yandan üniversitelerin ücretli programlarından yararlanabilirsiniz. Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dicle Üniversitesi gibi akademilerin yanı sıra, Yabancılar İçin Türkçe Dil Eğitimi Programı veren TEDÜSEM önemli örnekler arasındadır.

Hızlı ve Etkili Dil Öğretiminde Yaparak Öğrenme Stratejisi 

“Yaparak Öğrenme” metodolojisinin dil öğrenimi üzerindeki olumlu etkileri, öğrencilerin dil becerilerini pratiğe dökerek daha hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmelerine olanak tanır. Bu yöntem, dil becerilerini gerçek hayatta kullanma yeteneğini artırarak öğrencilere aktif bir öğrenme deneyimi sunar.

Cebinizdeki Dil Kursu: Telefonla Türkçe Öğrenmenin Kolay Yolu 

Bugün Duolingo’da Türkçe öğrenmek isteyenlerin sayısının 2 milyona yaklaştığını biliyor muydunuz? Cebinizdeki telefonu kullanarak dil öğrenmek artık çok daha kolay! Memrise, Busuu, Learn a Language gibi dil öğretim uygulamalarında Türkçe, en çok öğrenilen diller arasında 10. sırada.

Yeni Bir Dil Öğrenirken Günlük Tutmanın Avantajları 

Günlük tutmak, yeni bir dil öğrenme çalışmaları için çok önemli bir araçtır çünkü dilin yazılı formda sürekli olarak pratiğini yapmak için kişisel bir alan sağlar. Bu uygulama, öğrencilere kelime bilgisini pekiştirmelerine, dil bilgisini geliştirmelerine ve zaman içinde dil ilerlemelerini takip etmelerine yardımcı olarak dil ile daha derin bir bağ kurmalarına olanak tanır.

Dil Öğrenmede Etkili Yöntem: Her Öğrendiğiniz Kelimeyi Hemen Kullanın 

Hangi dil üzerinde çalışıyor olursanız olun, bugün birkaç kelime öğrendiyseniz, örneğin merhaba, hoşça kal, teşekkür ederim, lütfen, maliyeti ne kadar gibi – hemen kullanmaya başlayın. Gördüğünüz herkese merhaba deyin, ihtiyacınız olmasa bile tüm eşyaların fiyatını sorun. Türkçe konuşan veya Türkçe öğrenmeye çalışan arkadaşlar edinin ve onlarla her gün mesajlaşmaya özen gösterin. Öğrendiğiniz kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın.

Günlük Dile Odaklanın 

Elbette tüm ülkelerin, kıtaların, hayvanların, böceklerin ve benzerlerinin kelime anlamlarının bilinmesi güzeldir. Ancak yeni bir dil öğrenmeye başladığımızda, toplu taşıma araçlarının isimlerini öğrenmek çok daha faydalıdır. İfadelere ve günlük hayatta kullanılan söylem ve deyimlere öncelik tanıyın. Günlük hayatta pratik kullanımı olan kelimeleri unutmanız daha zor olacaktır. Dışarıda alışverişe çıktığınızda veya yoldayken dükkanların tabelalarını okumaya çalışın; bu pratik öğretici olduğu kadar eğlenceli de!

Basit Kitaplarla Dil Gelişimi: Çocuk Kitapları Okuyun 

İlkokul çocuklarına yönelik kitapları tercih etmekten asla kaçınmayın. Aksine, bu kitaplar çok basit bir dille yazıldığı için karmaşık kelimeler veya dil ifadeleri içermez. Basit cümlelerle kurulan durum ve olguları anlarken, öğrendiğiniz dilde kitap okumanın keyfini çıkarabilirsiniz. Buradan doğan başarı ve gurur duygusu, sürdürülebilir gelişmenin de anahtarlarından biridir.

Yabancı Dilde Konuşmanın Sırrı: İletişimdeki Küçük Başarılar 

Her zaman için yerel halk, yabancı bir insanın kendi dilini öğrenmeye çalıştığını görünce mutlu hisseder. Ne kadar kötü konuşursanız konuşun mutlaka onların arkadaşlığını ve yardımlarını kazanacaksınız. Gramer/dilbisi olarak çok iyi olmamanıza rağmen konuştuğunuzda anlaşılıyorsanız, bu önemli bir başarıdır. Sonuçta dilin asıl amacı, iletişimdir.

Türkçe Bilmenin Avantajları 

Ülkede kalıcı olarak yaşamayı planlıyorsanız ve gayrimenkul yatırımı için Türk vatandaşlığı kazanmak amacıyla gayrimenkul satın alıyorsanız, Türkçe dil bilgisi ülke içinde verimli bir şekilde seyahat etmenize ve satın alma işlemlerinde büyük miktarlarda tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Türkçe bilmek sadece Türkiye’de değil, Almanya, Fransa veya İngiltere’de de faydalı olacaktır. Büyük şehirlerin tamamında satıcıların çoğunun Türk olduğu alışveriş ve restoran bölgeleri bulunmaktadır.

Türkçe öğrenmek konusunda daha detaylı bilgi almak için şimdi bizimle iletişime geçin. Çocuklar için Türkçe öğrenme, Türkçe kursları, Türkçe okul veya üniversite seçimi konusunda en detaylı tavsiyelerimizi sizlerle paylaşacağız.

https://antalyadevelopment.com/tr/bize-ulasin