Günümüzde bir mülk sahibi olmak ne kadar ayrıcalıklı görünse de, mülk sahibi olmak yanında emlak vergisi ödeme gibi bir çok sorumluluk getirmekte. Bu sorumluluklar neticesinde vergi mükellefi olan bireyler belirli aralıklar ile emlak vergisi ödeme işlemlerini yerine getirmelidir.

Emlak vergisi, bireylerin sahip oldukları veya kendilerine tahsis edilen mülkler için ödedikleri bir vergi türüdür. Diğer vergi türlerinde olduğu gibi, bu vergi de belirli dönemlerde ve farklı ödeme yöntemleri ile tahsil edilir. Emlak vergisi ödeme süreci hakkında merak ettiğiniz detayları sizler için derledik.

Türkiye’de Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir? 

Emlak vergisi, mükellefler için yıllık bir ödeme zorunluluğunu içerir. Vergi mükellefleri her yıl devlet tarafından belirlenen tutarı ödemekle yükümlüdür. Genellikle emlak vergisi iki taksitte ödenir. İlk taksit mart ayının ilk gününden itibaren mayıs ayının son gününe kadar, ikinci taksit ise kasım ayının sonuna kadar ödenir.

Emlak vergisi ödeme işlemlerini iki eşit taksitte yapabileceğiniz gibi, peşin ödeme seçeneği de bulunmaktadır. Peşin ödemelerin son tarihi genellikle mayıs ayının sonudur.

Ödemelerin süresinde yapılmaması durumunda vergi mükellefleri hakkında cezai işlem uygulanır. Herhangi bir taksitin ödenmemesi durumunda gecikme süresince yasal faiz uygulanır. Bu durumla karşılaşıldığında geciken vergi tutarı, faiziyle birlikte gelecek ödeme tarihlerinde ödenmelidir. Belirli bir süre geçmesine rağmen emlak vergisi ödeme işlemi yapılmazsa, haciz süreci başlatılabilir.

2023 Emlak vergisi ödeme

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? 

Emlak vergisi ödeme süreci çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Vergi ödemesi için tercih edilebilecek yöntemler arasında:

e-Devlet Üzerinden Emlak Vergisi Ödeme 

  • Kullanıcı bilgileri ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
  • Vergi Borcu Sorgulama” yazarak veya “İnternet Vergi Dairesi” seçeneğine tıklayarak emlak vergisi sorgulaması yapın.
  • Ödemeniz gereken tutar ve geriye dönük borçlarınızı görüntüleyin.
  • Ödeme bilgilerinizi girip işlemi onaylayın.

İnteraktif Vergi Dairesi Uygulaması ile Emlak Vergisi Ödeme 

Banka Kanalıyla Emlak Vergisi Ödeme 

Müşterisi olduğunuz bankanın internet sitesi veya mobil uygulaması aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

Vergi Dairesi Vezneleri ile Emlak Vergisi Ödeme 

İkamet ettiğiniz yerdeki vergi dairesinde bulunan vezneler aracılığıyla vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Mobil bankacılık ile emlak vergisi ödeme

Kimler Emlak Vergisi Ödemekle Mükelleftir ?

Türkiye’de emlak vergisi, belediyeler tarafından mülk sahiplerinden tahsil edilir. İki ana türü bulunur: bina vergisi ve arazi vergisi. Mülk sahibi olanlar vergi mükellefleri arasında yer alır. Tapu sahibi olmayan durumlarda, vergi ödemekle yükümlü olanlar arsa veya binanın tahsis edildiği kişilerdir.

Emlak vergisi muafiyeti, geliri olmayan kişilere, ev hanımlarına, dul, yetim, engelli, şehit ve gazi yakınlarına, gazilere ve devlete ait kurumlar ile arazilere uygulanabilir.

2023 Emlak Vergisi Ödeme Tarihler 

2023 emlak vergisi ödeme tarihleri, genellikle iki dönemde gerçekleşir. İlk taksit ödemeleri mart ayının başından itibaren mayıs sonuna kadar yapılabilir. Peşin ödemeler için son tarih de genellikle mayısın sonudur. İkinci taksit ödemelerinin son tarihi ise kasım ayının sonudur.

Emlak vergisi ödeme tarihleri, mevcut mükellefleri kapsar. 

Yeni bir mülk edinenlerin vergi ödemeleri için önce beyanda bulunmaları gerekir. “Tapu Taşınmaz Beyanı” adı verilen bu işlemi e-Devlet üzerinden veya ilgili belediyelere başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Beyan sırasında istenilecek belgeler arasında mülk sahibinin kimliği, bina ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve emlak bildirim formu bulunur. Vergi miktarı, mülkün özelliklerine göre belirlenen oranlarla hesaplanır.