Antalya, Akdeniz’in cazibesini tarih, kültür ve doğanın mükemmel senteziyle sunan Türkiye’nin en canlı ve önemli şehirlerinden biridir. 

Mavi bayraklı sahilleri ve antik kalıntılarıyla ün salan Antalya, Şehir içi ve Milli Parkları ile yeşile sevdalı sakinlerine harika bir yaşam alanı sunuyor. 

Şehir içi parklar günün rutininden hızlıca kaçmanızı sağlarken,  el değmemiş milli parklar, hem sakinliği arayan ruhlara hem de macera tutkunlarına yeni keşifler ve huzur vadediyor. 

Bugünkü yazımızda sizlere Kepez bölgesinin kalbinde yer al muazzam bir parktan bahsedeceğiz: Dokuma Park! 

Dokuma Park’ın Hikayesi 

Parkın adı, bölgenin tarihi dokusuna göz kırpmaktadır. Dokuma Park, bir zamanlar Antalya’nın önemli bir sanayi kuruluşu olan İplik ve Pamuk Dokuma Fabrikasının bulunduğu alana kurulmuştur.Bu fabrika, Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde tekstil endüstrisinde önemli bir yeri temsil etmektedir. 

Fabrika kapatıldıktan sonra, uzun süre atıl kalan bu alan Kepez Belediyesi’nin öncülüğünde 2018 yılında şehrin yeni nefes alma noktası olarak hayata geçirildi.

Dokuma Park’ı Tanıyalım 

Kepez ilçesine bağlı olan ve ÖzDilek AVM’nin kuzeyinde yer alan Dokuma Parkı, geniş yürüyüş yolları, sanat galerileri, 7/24 açık kütüphanesi, müzeleri, spor tesisleri, amfi tiyatro ve göletleri ile her yaşa hitap etmektedir. 

Antalya Bilim Festivali  gibi şehrin önemli etkinliklerine ev sahipliği yapan Dokuma Park kısa sürede Antalyalıların ve ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği park haline gelmiştir. 

Peki Dokuma Park’ta neler var ? 

Anadolu Oyuncak Müzesi 

İlk haftasında 32 bin ziyaretçiyle rekor kıran Anadolu Oyuncak Müzesi, ziyaretçilere oyuncaklar dünyasının kapılarını aralamaktadır. Kepez Belediyesi’nin halkın kullanımına sunduğu Dokuma Park’ta bulunan Anadolu Oyuncak Müzesi, 15 farklı salonda 15 ayrı tema ve 13 bin 800 oyuncakla sergilenmektedir.

Cemil Meriç Kütüphanesi 

Trafo Binasının restore edilmesiyle 19 Mayıs 2021’de hizmete açılan bu kütüphanede toplamda 200.000 kitap ve katalog kapasitesi ile Akdeniz Bölgesi’nin en zengin kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.  Bu kütüphanenin en önemli bir diğer özelliği ise 7/24 açık olarak hizmet vermesidir. 

Bir Zamanlar Antalya Müzesi 

Antalya ve Dokuma Fabrikasının anılarının korunduğu bu müze, sadece hızla değişen ve ilerleyen Kepez’in değil, aynı zamanda Antalya’nın önemli mirasları ve şehrin hikayesini de anlatıyor. Bir Zamanlar Antalya Müzesi, eski Dokuma Fabrikasının İdari Binasında bulunmaktadır.

Modern Sanatlar Galerisi 

Eski Dokuma Fabrikasının yemekhanesi olan bu bina, şimdi “Modern Sanatlar Galerisi”ne dönüştürüldü. 1000 metrekarelik alana yayılan dört ayrı salondan oluşmaktadır.

Antalya Araba Müzesi 

Bir zamanlar dokuma fabrikasının ambarı olarak kullanılan bu bina, Dokuma Park projesinin 3. müzesini oluşturmaktadır.  Şehrin sokaklarında dolaşan ve belleğimizde unutulmaz izler bırakan koleksiyon araçlar, bu müzede sergilenmektedir. Bu müzenin koleksiyonu aynı zamanda Türkiye’nin sanayileşme serüvenine de ışık tutacak niteliktedir. 

Açık Hava Müzesi 

Bu açık hava müzede, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki tarihi ve kültürel eserlerin detaylı, gerçekçi minyatürlerini görebilirsiniz. Anadolu medeniyetlerine ait 1/25 ölçekte küçültülmüş 84 eser, Dokuma Fabrikası alanında 10 bin metrekarelik alanda sergilenmektedir.

8D Simülasyon Merkezi 

Kepez Simülasyon Merkezi olarak anılan sinema salonunda 8D altyapı özelliğine sahiptir. Antalya’nın doğal ve tarihi güzelliklerini sanal ortamda keşfedebileceğiniz merkezde, en son teknolojik imkanları kullanarak hem vatandaşlara hem de kentimizi ziyaret eden turistlere eşsiz bir deneyim sunulmaktadır.

Botanik Park 

Gül bahçeleri, Kokulu bitkiler bahçesi, Şekilli bitkiler bahçesi gibi alanlara bölünmüş olan Dokuma Park Botanik Bahçesi, Akdeniz’in endemik bitkileri tanıtılmaktadır. 

Antalya Bilim Merkezi 

Bu merkezde deney laboratuvarları, bilimsel atölyeler, sergi alanları, özel tasarım galerileri ve bilimsel gösteriler ile söyleşiler için kullanılacak çok amaçlı salonlar bulunmaktadır. 

Antalya Bilim Merkezi , Akdeniz bölgesindeki ilk ve tek Bilim Merkezi olma özelliğini taşıyor. 

Tren Kütüphane 

Özellikle çocuklar için tasarlanan ve 23 Nisan’da hizmete açılan Tren Kütüphane, çocuklara hem kitap okuma fırsatı sunuyor hem de el becerilerini ve düşünme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olan atölye çalışmalarına katılma imkanı sağlıyor.

Dr. Burhanettin Onat Çocuk Kütüphanesi 

Dr. Burhanettin Onat Çocuk Kütüphanesi, tarihi Kara Tren Garı binasına eklenerek 23 Nisan 2022’de çocuk kütüphanesi olarak hizmet vermeye başladı ve bölgenin en zengin çocuk kütüphanesi unvanını aldı.

Kataloğunda 15.000 kitap bulunan bu kütüphane, çocukların el becerilerini geliştirebilecekleri, okuma alışkanlıkları

Peki Dokuma Parka Nasıl Gidebilirim? 

Dokuma Park  , Antalya’nın tarih, kültür ve doğa zenginliklerini bir araya getiren bir cazibe merkezi olarak öne çıkıyor. İplik ve Pamuk Dokuma Fabrikasının eski alanında hayat bulan park, Kepez Belediyesi’nin öncülüğünde 2018’de şehre nefes aldıran bir yaşam alanına dönüştü. 

Geniş yelpazede aktiviteler sunan Dokuma Park, Anadolu Oyuncak Müzesi’nden Modern Sanatlar Galerisine, Antalya Araba Müzesi’nden Botanik Park’a kadar çeşitli müze ve etkinlikleriyle ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor!

Lokasyon: https://maps.app.goo.gl/vtHB5RUssCF1BXUp7