Gayrimenkul Satışında Ödenen Ücretler

Emlak sektörü, bir mülkün alış, satış ve kiralama sürecinde bir dizi karmaşık adım içeren bir sektördür. Emlakçılar ya da gayrimenkul danışmanları, bu süreçteki birçok karmaşık noktayı ortadan kaldırır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Gayrimenkul alış, satış ve kiralama süreçlerindeki emlakçı komisyonu, bu adımlardan biridir. Bu yazımızda emlakçı komisyonu nedir? Emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır ve emlakçı komisyonu öderken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi birçok ipucunu sizler ile paylaşacağız.

Emlakçı Komisyonu Nedir?

Emlakçı komisyonu, bir gayrimenkul işlemi sırasında emlakçıya ödenen ücrettir. Bu ücret, genellikle mülkün satış bedelinin %4’ü olarak hesaplanır. Satıcı ve alıcı arasında %2 olarak paylaşılır. Emlakçı komisyonu, emlakçının sağladığı hizmetlere, piyasa koşullarına ve bölgesel farklılıklara bağlı olarak değişebilir.

Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

Emlakçı komisyonu hesaplaması rastgele yapılmaz. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ne göre yapılması gerekir. Komisyonun belirlenmesinde kullanılan oranlar ve detaylarla ilgili daha çok bilgiye ulaşmak için yönetmeliğin 20. maddesine bakınız. Emlakçı Komisyonu Kanunu, hem emlakçıyı hem de alıcı ve satıcıyı koruyan bir yönetmeliktir.

Gayrimenkulü satan ve alan tarafların her biri satış bedeli üzerinden toplamda %4 oranında emlakçı komisyonu ödemesi yapmakla yükümlüdür. Komisyon tutarına ek olarak %20’lik KDV tutarı da eklenir.

Konut Değeri2,5 milyon ₺5 milyon ₺8 milyon ₺10 milyon ₺
Alıcı Komisyonu60.000 ₺120.000 ₺192.000 ₺240.000 ₺
Satıcı Komisyonu60.000 ₺120.000 ₺192.000 ₺240.000 ₺
Toplam Komisyonu120.000 ₺240.000 ₺384.000 ₺480.000 ₺

Örnek emlakçı komisyonu hesaplaması

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi Nedir?

Gayrimenkul şirketlerinin gayrimenkul satışında aracılık ettiklerini ve bu hizmet karşılığında emlakçı komisyonu ücretlerini garanti altına almak için satış öncesi alıcı veya satıcı ya da her ikisiyle birlikte imzaladıkları sözleşmedir.

Sözleşmede dikkat edilmesi gerekenler:

  • Tarafların (Alıcı, satıcı ve emlakçı) bilgileri
  • Gayrimenkul alım, satım veya kiralama işlemine konu olan mülkün bilgileri,
  • Sözleşmenin konusunun ve içeriğinin detaylı bir şekilde yer alması,
  • Komisyon oranları,
  • Alıcı – satıcı ve gayrimenkul danışmanının imzaları olmalıdır.

Emlakçı Komisyonlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emlakçı komisyonlarıyla ilgili birkaç önemli faktöre dikkat etmek önemlidir. Emlakçılar gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemlerinde sizlere büyük kolaylıklar sağlar. Bu hizmetlerin karşılığında, emlakçının sunduğu hizmetlerin kapsamını ve kalitesini değerlendirmek önemlidir. Bu işlemler için imzalanan emlakçı komisyonu sözleşmesi dikkatlice incelenmeli ve taraflar arasında adil bir anlaşma yapılmalı.

Emlakçı komisyonu oranlarının anlaşılması ve doğru bir şekilde yönetilmesi, mülk sahipleri ve alıcılar için olumlu bir deneyim sunacaktır.

Antalya Development ile Ev Satın Alma İşlemleri

Hayallerinizde olan ya da yatırım yapmak istediğiniz evi ister Antalya satılık daireler sayfamızdan bulun, isterseniz deneyimli gayrimenkul danışmanlarımız sizler için bu görevi üstlensinler. Deneyimli satış ekibi ve taşınmaz hukuku uzmanı avukat ekibimiz sayesinde gayrimenkul alım sürecindeki birçok zorluğu kolayca atlatın.

Emlakçı komisyonu ve tüm gayrimenkul süreçlerinde aklınıza takılan soruları sormak ya da hayalinizdeki mülkü satın almak için bugün bizimle iletişime geçin.