Alanya, gerek gelişkin şehir altyapısı, gerekse yoğun nüfus artışı ile uzun zamandır Antalya’ya bağlı bir ilçe olma statüsünü aşmış durumdadır. Bunun bir sonucu olarak Alanya’ya bir il statüsü verilmesi konusu üzerinde hararetli tartışmalar yapılıyor. Nüfus artış oranları ve inşaat hacimleri bakımından son yıllarda Antalya’nın ilerisinde yer alıyor. Antalya ilinin en büyük ilçesi olan Alanya, nüfus büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin 81 ilçesi arasında 26. sırada yer almaktadır. Gelişmişlik açısından Alanya’yı özel kılan bir diğer özellik ise bir ilçe olarak kendi havalimanına sahip Türkiye’deki tek ilçedir.

Eğer Alanya il statüsünü yükseltilirse, devlet hazinesinden daha fazla fon alabilecek. Bu durumda şehirdeki resmi uygulamalar da değişiklik gösterebilir. Örneğin yabancıların oturumuna kapatılan mahallelerin durumu da revize edilebilir. Ayrıca, il statüsüne bağlı yeni devlet kurumları ortaya çıkacak, inşaat sektöründe konut üretim hacimleri de yükselecektir. Ve tüm bu faktörler kaçınılmaz olarak emlak fiyatlarında artışa neden olacaktır. Alanya’da şehrin statüsü değiştiğinde ihtiyaç duyulacak devlet kurumlarının ve ek altyapı kuruluşlarının inşaatı halihazırda devam etmektedir.

Yabancıların, Türkiye’de uzun süreli oturum sağlayabilmeleri için gerekli yasal izinlere sahip olmaları gerekmektedir. Büyük şehirlerde veya ilgili büyükşehire bağlı ilçelerde oturum izini alabilmenin en kolay yolu ise en az 200.000 USD değerinde bir mesken sahibi olmaktan geçiyor. Dairesi için oturma izni almak, ülkede yasal olarak ikamet etmenin en kolay yoludur. Peki, Türkiye’de ikamet izni alabilmek için gayrimenkul satın alan yabancıların en çok tercih ettiği yer olan Alanya’nın bağımsız bir il olabilecek mi?

Hava Ulaşımında Bağımsızlık: Alanya ve Gazipaşa Havalimanı 

Kendi uluslararası havalimanına sahip olması, Alanya’yı hava yolu ulaşımı konusunda Antalya’dan tamamen bağımsız kılmaktadır. Türkiye’nin ve dünyanın herhangi bir şehrinden Alanya’ya hızlı bir şekilde ulaşabilme imkanı, yatırımcılar veya Alanya’ya yerleşmeyi düşünenler açısından cazip kılmaktadır. Gazipaşa Havalimanı’nın kapasitesi sadece bugünkü hava trafiğini değil, ileride çok daha büyük hacimlerde yolcuyu karşılayabilecek kapasitededir.

Alanya’nın Ulaşım Avantajları: Hava, Deniz ve Karayolu İmkanları 

Havalimanı avantajının yanı sıra, Alanya’ya çevre illerden deniz ve karayolu aracılığıyla kolayca ulaşım imkanı bulunmaktadır. D-400 güney-batı karayolu üzerinde elverişli bir konuma sahip olan Alanya, Türkiye’nin çeşitli önemli ilçe ve illerine kolayca bağlanabilmektedir. Bu durum, ticareti, turizmi ve ekonomik faaliyetleri teşvik ederek Alanya’ya önemli bir ulaşım ve bağlantı imkanı sunmaktadır.

Alanya ve Çevresindeki Hızlı Nüfus Artışı

023 yılı itibariyle Alanya’nın nüfusu 350 binin üzerine çıkmış durumdadır. Alanya çevresindeki yerleşim yerleri son dönemde o kadar büyüdü ki, yakında Alanya’nın bir il olma ihtimali kaçınılmaz görünüyor. Bölgenin en büyük ilçesi Gazipaşa’dır. Havaalanına yakınlığı ve hızla büyüyen inşaat sektörünün sayesinde popüler bir tatil beldesi olma şansına sahiptir.

Alanya: Turizmde bir marka 

Alanya, popülerlik ve tanınma açısından Antalya’nın en iyi ilçesi olarak kabul edilir. Bölge ekonomisinin temelini oluşturan turizm sektörü, her geçen yıl bu bölgedeki hacmini hızla artırmaktadır. Deniz, kum, güneş turizmi açısından nitelikli tesisleri ile Alanya, dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce insanı kendisine çekmeye devam ediyor.

Fay Hattından Uzakta: Alanya’da Güvenli Yaşam 

Deprem ülkesi olarak anılan Türkiye’de, Antalya ve Alanya güvenli bir yerleşim yeri olarak öne çıkmaktadır. Fay hattından uzakta olmasından ötürü Alanya, turizm ve tarım sektöründe yerli ve yabancı bir çok yatırımcıya ev sahipliği yapmaktadır.

Alanya: Sağlık ve Eğitimde Uluslararası Bir Oyuncu 

Uluslararası düzeydeki tıp ve eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan Alanya, Antalya’dan bağımsız bir il olma konusunda önemli bir sebep sunmaktadır. Sağlık turizmi faaliyetlerine katılmak için gelen turistlerin sayısında ortalama %20’lik bir artış gözlemlenmektedir (TUIK). Bu durum, yerel ekonomiye önemli katkılar sağlamanın yanı sıra bölgede yeni istihdam alanlarının oluşmasına da katkı sağlamaktadır. Ayrıca, alışveriş ve eğlence merkezleri, bölge sakinlerinin ve yabancı ziyaretçilerin ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamaktadır.

Alanya’nın Gıda Üretimindeki Rolü 

Alanya’nın tarım sektörü oldukça gelişmiş durumdadır ve bölgenin önemli bir gıda ihtiyacını karşılamaktadır. Alanya, Anamur Muzları, Gazipaşa Narları gibi birçok popüler meyveyi yetiştiren bir bölgedir. Alanya’nın tarımsal üretimi, yerel ve ulusal düzeyde gıda tedarikine önemli katkılar sağlamaktadır ve bu popüler meyveler, bölgenin tarımsal zenginliğinin önemli bir göstergesidir.

Akdeniz’in İncisi: Alanya’nın Çekiciliği 

Güzel plajlara sahip bir Akdeniz beldesi olarak Alanya, ideal iklim koşulları, dünyanın her yerine iyi ulaşım bağlantıları, güzel doğa, birçok tarihi ve doğal cazibe merkezi, yüksek inşaat kalitesi, gayrimenkul satın alma yolu ile oturum izni ve vatandaşlık alma kolaylığı, yüksek düzeyde güvenlik ve yabancılara karşı iyi bir tutum gibi çeşitli sebeplerle yatırımcıları cezbeden bir sahil kentidir.

Neden Alanya’da gayrimenkul satın almaya değer bir lokasyon? 

Kıyı boyunca yatırıma uygun, elverişli ve müsait arazilerin bulunması, geliştiricilere burada gayrimenkul inşa etme fırsatları sunmaktadır. Bu da hem yaşamak hem de yatırım yapmak isteyenlere kıyıya yakın çok çeşitli seçenekler sunmaktadır. Konut projelerinin deniz kenarındaki eşsiz konumu göz önüne alındığında, Alanya’da çok uygun fiyatlarla harika konumlarda daire satın almak kaçınılmaz bir fırsattır. Hemen şimdi bu fırsatları inceleyebilirsiniz.

Yatırımcılar İçin Alanya: Fiyatlar, Projeler ve Yatırım Programları 

Gayrimenkul yatırımı, sermayeyi korumanın ve artırmanın en güvenilir yollarından biridir. Bu, gelecekte de böyle olmaya devam edeceği için gayrimenkul fiyatlarındaki artış küresel bir trenddir. Ancak, son yıllarda artan enerji fiyatları ile doğrudan bağlantılı olan temel inşaat malzemeleri fiyatlarındaki yükseliş, dünya genelinde gayrimenkul fiyatlarını artırmaya devam etmektedir. Kıyı bölgelerindeki inşaata olan talebin artmasıyla birlikte, arazi maliyetleri giderek yükselmektedir.

Alanya’da hala inşaat için uygun birçok arsa bulunmaktadır ve bu da nispeten uygun fiyatlarla, nihai ürünün maliyetini kritik derecede uygun tutar. Büyükşehir Antalya’da büyük inşaatlar için arsa satın almak neredeyse imkansız hale geldi. İkamet izinlerine kapatılan alanlar giderek artıyor. Antalya’da yeni bölgelerin oturma iznine kapatılması, yabancı yatırımcının odak noktasını yakında tanıdıkları ve aynı gelişmiş kentsel altyapıya sahip olan komşu Alanya’ya çekebilir gibi görünüyor. Kentin statüsündeki olası bir değişiklik, Alanya’daki emlak fiyatlarını Antalya’ya eşitleyebilir.

Öte yandan, Alanya’daki inşaat projelerinin kalitesi ve tasarımı diğer bölgelerdeki benzer projelerden önemli ölçüde üstündür. Alanya’da otel tipi bir konut projesinde yer alan bir daire, deniz kıyısı beldelerinde tercih edilen en konforlu ikamet türüdür.

Yatırımcılar, fiyatlar, fırsatlar ve beklentiler nedeniyle Alanya’daki gayrimenkullere büyük ilgi gösterirken, bölgedeki büyük ölçekli inşaat projeleri, Antalya’daki tüm inşaat piyasasının gidişatını belirliyor.

Yabancılara tanınan ayrıcalıklı programlar (Gayrimenkul Yatırımı ile Oturma İzni ve Yatırım Amaçlı Türk Vatandaşlığı) Alanya’da geçen yıla göre %25 artışla büyük ilgi görüyor.

Antalya Development Rehberiyle Alanya’da Doğru Yatırımı Seçin 

Alanya henüz bağımsız bir il olmasa da, burada harika daireleri uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Uzmanlara göre, bölgenin statüsü değiştirildikten sonra gayrimenkullerin değeri en az %20 oranında artacak. Devlet kurumlarının yerleşeceği bölgelerde, hem konut hem de ticari gayrimenkul fiyatlarında önemli ölçüde artışlar görülecek. Birikimlerini en karlı şekilde değerlendirmek isteyen yatırımcılar, hangi şehri seçeceklerini bilmekte tereddüt etmiyorlar. İhtiyaç duymanız halinde, Antalya Development’ın uzman ekibi size Alanya’daki tüm gayrimenkuller hakkında eksiksiz bilgi verecektir.