Türkiye’ye taşınmak isteyenler için en önemli masraf kalemi, bir gayrimenkul satın alma işlemidir. 2023 yılı itibarı ile, yabancıların turistik vize edinimi veya kiralama ile oturum iznine hak kazanmaları artık mümkün değil.  Bir yabancının Türkiye’de oturum iznini alabilmesi için bir gayrimenkul satın alması ve ilgi gayrimenkulün tapu değerinin en az 200.000 dolar olması gerekmektedir. Değeri her geçen gün artan Türkiye’de gayrimenkul araçlarına yatırımı yapmak yabancılar için oldukça cazip bir fırsattır.

Türkiye’de oturma izni süresi ne kadar ? 

Oturma izni, ilk olarak bir yıl için verilir ve her yıl yenilenir. Beş yıl Türkiye’de oturma izni ile ikamet ettikten sonra, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Türkiye’de bir ev satın almanın maliyetleri nelerdir ? 

Gayrimenkul satın alma işleminin kendisinden başka, bazı ek masraflar da söz konusudur.

Bunlardan ilki, tapu harcıdır. Tapu harcı, gayrimenkulün tapu değerinin %4’üdür. 2024 yılından itibaren ise tapu harcının %6’ya çıkması beklenmektedir.

Zorunlu deprem sigortası, ekspertiz ücreti, yeminli tercüman ücreti ve diğer harçlar ve vergiler, ek masraflar arasında yer alır. Bu masraflar, toplamda yaklaşık 800-1000 USD civarındadır.

Türkiye’de Yaşam Maliyetleri 

Türkiye, Avrupa’da yer alan ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir ülkedir. Son yıllarda, Türkiye’ye taşınmak isteyen yabancıların sayısı da hızla artmaktadır. Burada, Türkiye’de yaşamanın maliyetlerini alt başlıkları ile inceleyeceğiz.

Yerel Hizmetler 

Türkiye’de yaşam maliyetleri, Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşüktür. Elektrik, su ve doğalgaz gibi yerel hizmetlerin maliyeti, aylık yaklaşık 100 USD’dir.

Türkiye’de Gıda Masrafları 

Türkiye’de gıda fiyatları geneli itibariyle Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha uygundur. Meyve, sebze ve taze balık gibi ürünler, hem Avrupa ülkelerine göre daha ucuz hem de oldukça lezzetli ve kalitelidir.

Türkiye’nin en pahalı gıdası et ürünleridir. fiyatları ise, Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksektir. Sığır eti ve kuzu eti en çok tercih edilen et türüdür. Bunun yanı sıra Domuz eti bulmak zor olsada yabancıların yoğunlukla yaşadığı bölgelerde özel gıda mağzalarında bulunabilmektedir. Öte yandan tavuk ise yine en çok tercih edilen et gıdaları arasında yer almaktadır.

Türkiye’de et üretiminde hormon ve çeşitli kimsayal maddelerin kullanımı kesinlikle yasaktır.

Bir ailenin ortalama gıda harcaması aylık ortalama 225 USD’dir.

Türkiye’de İletişim ve Telekomünikasyon 

Türkiye’de internet, telefon ve televizyon gibi telekomünikasyon hizmetlerinin fiyatları, Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça uygundur. Evde sınırsız internetin aylık fiyatı, yaklaşık 300 liradır. Mobil internet fiyatları ise biraz daha uygun maliyetledir.

Türkiye’de yaşamaya karar veren yabancıların en sık karşılaştıkları problem ise SIM Kartlarının 3 ay süre içersinde bloke edilmesidir. Bu durumda WiFi bağlantısı üzerinden hemen hemen her işinizi halledebilseniz dahi, direk arama yapabilmek için bir Türk sağlayacıdan yeni bir numara ve SIM Kart almanız gerekmektedir.

Aynı zamanda yabancı topraklardan alınmış bir cep telefonun Türkiye’de kaydını yapmanın maliyeti 12.11.2023 tarihi itibarı ile 20.000 TL’dir (690 USD). Bunun yerine Türkiye’den daha uygun bir telefon satın alarak aramalarınız için kullanabilirsiniz. Zira Türkiye’deki telefon fiyatları Avrupa ülkelerine kıyasla %40 daha pahalıdır.

Türkiye’de Sağlık Sigortası Masrafları 

Türkiye’de sağlık hizmetleri, kamu ve özel hastaneler tarafından sunulmaktadır. Kamu hastanelerinde hizmetler ücretsizdir. Özel hastanelerde ise, hizmetler için ücret ödenmektedir.

Oturma izni başvurusunda bulunmak için, bir sağlık sigortası yaptırmanız koşulu bulunmaktadır. Bu sigortanın yıllık fiyatı, en uygun paketlerde yaklaşık 50 USD’dir. Fakat bu tipte bir sigorta sadece ağır vakalarda acil yardım ve kamuya bağlı kliniklerden yararlanmanızı sağlar.

Buna karşın Türkiye’de kamu ve diğer tüm özel nitelikli klinklerden tedavi alabileceğiniz sigorta paketlerinin aylık fiyatı ortalama 80 USD’dir.

Türkiye’de Eğitim Masrafları 

Türkiye’de kamu okulları, tüm vatandaşlar ve yabancılar için ücretsizdir. Özel okullar ise, devlet okullarına kıyasla daha pahalıdır.

Örneğin yarı-zamanlı çalışan ve kamuya bağlı bir anaokulunun maliyeti aylık sadece 10 USD civarındadır. Fakat bu kurumlarda kontejan sıkıntısı bulunmaktadır.

Öte yandan tam-zamanlı çalışan özel anaokulları ise ortalama 100 USD’den başlamaktadır.

Türkiye’de Ulaşım Masrafları 

Türkiye’deki her şehrin gelişmiş bir toplu taşıma ağı bulunmaktadır. Tüm otobüs ve tramvaylar klimalı ve iyi donanımlıdır. Sadece toplu taşıma kullanıyorsanız ayda ortalama 40 USD ulaşım yeterli olacaktır.

Türkiye’de bir daire nasıl döşenir: Mobilya seçimi ve satın alma ipuçları 

Dairenin anahtarlarını aldıktan hemen sonra ortaya çıkan ilk sorular: evinizi hangi mobilyalar ile döşeyeceğiniz; mobilya ne kadara mal olacağı ve nereden alacağınızdır?

Türkiye’nin birçok şehrinde, mobilya mağazalarının yoğunlaştığı bölgeler vardır. Örneğin, Antalya’da Topçular ve Altınova bölgelesinde 30’un üzerinde büyük mobilya mağazası bulunmaktadır. Bunların arasında IKEA (https://www.ikea.com.tr/magazalar/ikea-antalya) gibi dev markalarda mevcuttur. Tüm büyük mobilya markalarının mağazaları birbirine yakındır. Bu da alıcılar için gezerken harcanacak zamanın maliyetini önemli ölçüde düşürmektedir. Genellikle teslimat ve montajlar satın aldığınız firma tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Mobilya kalitesi Türkiye’de çok iyidir ve fiyatlar, İtalyan mobilya tasarımlarına benzer. Fakat İtalya’ya kıyasla ürünler neredeyse iki kat daha uygun fiyatlıdır.

Türkiye’de satılan daireler, genellikle fırın, ocak, davlumbazdan oluşan tam bir mutfak seti ile teslim edilir. Mutfak mobilyaları, koridor ve yatak odasındaki dolaplar mevcuttur yine teslimatta hazır olarak teslim edilir. Ve yine birçok dairede klima takılı şekilde teslim edilir. Çok uygun maliyetli dairelerde ise sadece klima tüm altyapısı kuruludur. Stüdyo daireler ise genellikle tüm gerekli mobilya ve hatta bir buzdolabı ile satılmaktadır.

1+1 bir daire için mobilya ve gerekli ev aletlerini satın almak yaklaşık 2.000 USD civarındadır. Tabii ki, tercihinize göre her şeyi daha ucuza veya çok daha pahalı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Türkiye’de İstihdam ve İş İmkanları 

Türkiye’de bir gayrimenkul edinimi sonrası elde edeceğiniz oturum izni ile çalışmak, maalesef mümkün değildir. Ancak, Türkiye’ye taşınmayı planlıyorsanız ilk etapta en iyi seçenek uzaktan çalışma imkanlarınız kullanmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti vatandaşlarının istihdam olanaklarını korumak adına son derece hassasiyet göstermektedir. Her hangi bir işletmede 1 adet yabancı çalıştırmak için ilgili işletmede öncelikle en az 6 adet Türk çalışanı istihdam etmek zorunludur.

Dikkat: Çalışma izni olmadan yasadışı olarak çalışmak ciddi para cezaları ile ve dahi oturum izninizin elinizden alınarak sınır dışı edilme ile sonuçlanabilir.

Türkiye’de Vergilendirme Sistemi Nasıl işliyor ? 

Türkiye’de gayrimenkul sahipleri, yıllık emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi, gayrimenkulün tapu değerinin %0,2’sidir. Dadastral değeri 250.000 USD’nin üzerinde olan gayrimenkuller için ise %0,6’dır.

Gelir vergisi ise, kademeli bir şekilde uygulanmaktadır. Gelir vergisi oranları, %15 ile %40 arasında değişmektedir.

Türkiye’ye taşınmak, cazip bir yatırım fırsatı sunmaktadır. Ancak, taşınmadan önce, gerekli tüm masrafları ve koşulları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Her türlü sorunuz için bize ulaşabilirsiniz