ANTALYA REHBERİ: NEDEN ANTALYAYA YATIRIM YAPMALIYIZ?

Antalya’da yerli yabancı yatırım yapmak isteyen bir çok kişi bulunuyor ve  bu  kişiler neden Antalya’ya yatırım yapmalıyım? sorusuna daha açık bir cevap arıyor. Bu yazımızda sizler için Antalya’da neden Yatırım yapmalız? sorusuna cevap verecek bir kaç konuya deyindik. Keyifli okumalar 🙂

Antalya’daki gayrimenkuller, yurt dışındaki yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor çünkü; Antalya sadece bir mülke sahip olmaktan daha fazlasını sunuyor. Antalya’daki gayrimenkuller yüksek karlılığın yanı sıra sınırsız ayrıcalıklar vadediyor ve diğer lüks gayrimenkul pazarlarına kıyasla daha uygun bir seçenek olmaya devam ediyor.

Antalya, muhteşem Akdeniz manzarası ve çeşitli aktiviteleriyle bir turizm cenneti ve tarihi, doğal güzellikleri, alışveriş merkezleri ve gece hayatıyla da dikkat çekiyor. İşte bu yüzden Antalya’dan bir gayrimenkul satın almak, sadece bir mülke değil, bir yaşam tarzına yatırım yapmak anlamına geliyor çünkü Antalya size dünya standartlarında olanaklar ve tesisler sunuyor.

EMLAK FİYATLARI

Antalya’da emlak fiyatları diğer Avrupa bölgelerine göre daha uygun ve turist destinasyonu olması nedeniyle kira getirileri yüksek. İnşaat sektörü sürekli olarak bir gelişim gösteriyor ve her yıl yeni konut projeleri yapılıyor. Bu projeler diğer lüks gayrimenkul pazarlarına kıyasla daha uygun fiyatlardan satılıyor.

ANTALYA DA GAYRİMENKUL PORTFÖY ÇEŞİTLİLİĞİ

Antalya’daki talep artışına bağlı olarak inşaat sektörü de hızla gelişti ve yatırımcılara çok çeşitli gayrimenkul alternatifleri sunuyor. Akıllı daireler, lüks siteler ve konforlu villalar… Nasıl bir evde yaşamak istediğinize karar verin, sonra size sunulacak seçeneklerden arasında evinizi keyifle seçebilirsiniz.

YATIRIM FIRSATI

Antalya, turizm yatırımları için önemli bir merkez ve sürekli olarak gelişen bir konut pazarına sahip. Üstelik yatırım fırsatını yalnızca konut ve arsa satın almak gibi dar bir perspektifte değerlendirmeniz gerekmiyor. Tüm ilçeleriyle birlikte hızla gelişme kaydeden Antalya’da örneğin bir mağaza açarak yatırım yapabilirsiniz.

Antalya, popüler bir turizm cenneti olduğu için tatil amaçlı kiralanabilecek mülkler satın almak da son derece cazip bir yatırım fırsatı. Son yıllarda yaygınlaşan ve sıklıkla tercih edilen Airbnb ve benzer uygulamalardan yapılan kiralamalarla tatil için oteller kadar evler de tercih ediliyor.

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil merkezlerinden biri olması sebebiyle Antalya’dan satın alacağınız gayrimenkulü tatilcilere kiralayarak harika bir gelir elde edebilirsiniz.

KEYİFLİ YAŞAM TARZI

Antalya, hepimizin bildiği gibi Akdeniz iklimine sahip ve güneşli gün sayısı oldukça yüksek. Kışları ise   ılık ve yazdan kalma bir gün gibi hissedebileceğiniz gün sayısı çok fazla.

Bunları düşündüğümüzde Antalya denilince aklınıza gelen kelimeleri duyar gibiyiz: Deniz, kum, güneş…

Ancak hepsi bundan ibaret değil. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Antalya sınırları içinde gezebileceğiniz çok sayıda antik kenti barındırıyor. Perge, Termessos, Aspendos, Side, Antiphellos aklımıza ilk gelenlerden. Hem geçmişin kokusunu duyabileceğiniz hem doğa yürüyüşleri ve piknik yapabileceğiniz bu alanlarda harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Antalya aynı zamanda Altın Portakal Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Genellikle Ekim ayında gerçekleşen bu harika festivalde pek çok filmi izleme fırsatı bulabilir ödül töreni gecesine kırmızı halının büyüsüne tanıklık edebilirsiniz.

Konser programları bakımından da oldukça fazla seçenek sunan Antalya ile ilgili önerimiz; mutlaka Aspendos’ta bir etkinliğe katılmanız yönünde olacak. Büyüleyici antik kent ile birleşen sanat adeta gözlerinizi kamaştıracak.

İnsanlar arasındaki sosyalleşmeyi sağlamak amacıyla Antalya’da pek çok etkinlik de düzenleniyor. Etkinlik gruplarına üye olarak etkinlikleri takip edebilir, bu etkinlikleri ister kendi milletinizden yeni arkadaşlar edinmek için isterseniz de farklı kültür ve dillerle tanışmak için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz.

KOZMOPOLİT BİR BÖLGE

Antalya, birçok farklı kültüre ev sahipliği yapıyor. Şehirde İngilizce, Almanca, Rusça gibi pek çok dilin konuşulduğunu duyacaksınız ve bu da yabancı mülk sahiplerinin şehir hayatına kolayca uyum sağlamasını sağlayan bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında Antalya’da yabancı dillerde yapılan konser, tiyatro, söyleşi gibi etkinliklerin sayısı da sürekli olarak artıyor.

GÜZEL SAHİLLER

Antalya, Türk Rivierası’na açılan kapısı ve muhteşem Akdeniz sahillerine ev sahipliği yapıyor. TripAdvisor kullanıcılarına göre en iyi plajlar Antalya’da bulunuyor. Antalya’da bulunan mavi bayraklı plaj sayısını öğrenmek ister misiniz? Antalya’da tam 231 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor.

Mavi bayrak nedir? sorusunu duyar gibiyiz…

FEE (Foundation for Environmental Education) yerel yönetimleri ve plaj işletmelerini insan sağlığı ve doğayı koruma politikaları çerçevesinde denetleyen bir kuruluş. Bu kuruluşun bir kriter kılavuzu var ve bu kriterlere uyan plajlara mavi bayrak simgesi veriliyor.

Özetle mavi bayrak sahibi plajlar temiz, sağlıklı ve gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz plajlar.

http://www.mavibayrak.org.tr/tr/plajListesi.aspx?il_refno=7 bağlantısından mavi bayraklı plajlara ulaşabilir; bu tertemiz ve berrak suların keyfini çıkarabilirsiniz.

Kum plajlar, çakıl plajlar, falezlerdeki iskelelerden denize atlamak…  Hangisini sizi mutlu ediyorsa Antalya’nın bir alternatifi var.

Bu güzel sahil kenti, su sporları ve aktiviteleri için de biçilmiş kaftan. Deniz sörfü, su kayağı, deniz paraşütü, jet ski, dalış… Aradığınız her ne ise Antalya’nın muhteşem sularında bulacaksınız.

GELİŞMİŞ ULAŞIM AĞI

Antalya Havaalanı hali hazırda dünyanın her yerine kolay ulaşımı sağlıyor ve yapılan genişletme çalışmalarıyla birlikte çok daha konforlu bir deneyim sunmak için hazırlanıyor. Ayrıca D400 otoyolu, şehir içi toplu taşıma sistemleri ve etkileyici alt yapısıyla ulaşım son derece kolay.

Antalya’da emlak satın almak için daha birçok neden bulunuyor. Ancak özellikle döviz kuru farkı gibi ekonomik avantajlar, yatırımcılar için en cazip sebeplerden biri gibi görünüyor.

Antalya, diğer sahil şehirlerinde olduğu gibi kıyı şeridi boyunca uzanan ve deniz ile dağlar arasında yer alan farklı bölgelere sahip. Örnek vermemiz gerekirse;

Konyaaltı, şehir merkezinde olmasına rağmen doğayla iç içe olan bir semt. Konyaaltı sahil projesi ile bambaşka bir atmosfere kavuşan Konyaaltı plajı, etrafındaki kafe ve restoran seçenekleriyle yabancı yatırımcılar tarafından oldukça tercih edilen bir bölge.

Lara, kum plajları ve ılık sularıyla turistik bir bölge olmasının yanı sıra yaşamak için de cazip bir seçenek. Eski Lara Yolu olarak bilinen yol üzerindeki nitelikli mekanlar eğlence hayatı için harika bir fırsat sunuyor.

Kundu, Belek, Alanya ve Kemer gibi bölgeler ise doğal güzellikleri ve turistik aktiviteleri ile sıklıkla tercih edilen yerler arasında sayılmakta…

Kepez, Antalya’nın şehir merkezine yakın olan ve son zamanlarda hızlı bir gelişim kaydeden bir ilçe. Hem modern konut projeleriyle hem de altyapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Altıntaş, geleceğin merkezi, Antalya’nın yeni yatırım gözdesi. Konforlu bir yaşam veya uzun vadeli bir gayrimenkul yatırımı için son zamanların en popüler bölgesi olarak sayılıyor.

Döşemealtı, Antalya merkezine uzak olmasına rağmen sakin ve doğayla iç içe bir bölgedir. Villa projelerinin yoğun olarak inşa edildiği bu bölge sizlere harika seçenekler sunuyor.

Alanya, uygun fiyatlar ve deniz manzaralı mülklerle tercih edilen bir tatil beldesidir. İl olarak ilan edilmesi muhtemel olan Alanya harika bir yatırım fırsatı olacak gibi görünüyor.

Sonuç olarak Antalya, ülkemizin önemli sahil şehirlerinden biri ve bahsettiğimiz nitelikleri ile harika bir tatil şehri. Yaz aylarında bölgeye olan ilgi büyük oranda artıyor ve otel ve pansiyonlarda yer bulmak neredeyse imkânsız hale geliyor. Bu sorunu yaşamamak için Antalya’da bir ev sahibi olmak çok iyi bir seçenek. Doğru evi nasıl bulacağım diye düşünmenize gerek yok. Antalya Development geniş portföyü ile hayallerinizde eve sahip olmanız için yanınızda olacak.

Antalya’da ev sahibi olmanız, nerede tatil yapacağınızı düşünmeden bölgeye gitmenizi, dilerseniz Antalya sürekli yaşama imkanını, ya da dilerseniz harika bir yatırıma sahip olmanızı sağlayacak. Alacağınız gayrimenkule bağlı olarak Türk Vatandaşlığına sahip olmanız da masadaki seçenekler arasında.

Peki Antalya’da ev sahibi olurken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle nasıl bir evde yaşamak istediğinize karar verin.

Bir villa mı yoksa sıcak bir mahallede bir apartman dairesi mi, belki şehir merkezinden uzakta bir villa, ya da şehrin tam kalbinde bir rezidans dairesi.

Antalya tüm taleplerinize karşılık verecek çeşitte konutu sizlere sunuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var:

GAYRİMENKULÜN NİTELİĞİ:

Satın alacağınız yeri nasıl kullanacaksınız? Amacınız yatırım yapmak mı yoksa Antalya’da yaşamak mı? Bu soruları kendinize sorup bir yanıt almalı ve yatırımızı bu soruların cevaplarına göre yapmalısınız. Örneğin amacınız yatırım yapmaksa bu yatırım bir konut olmak zorunda değil. Son dönemlerde çok popüler hale gelen arsa yatırımını da seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.

Belediyeler tarafından parsellenen ve imara açılan arsalar, satın almadan önce çok iyi araştırılması gereken bir yatırım aracı. Yatırım yapmadan önce arsanın imar durumu muhakkak sorgulanmalı, bu konuda uzman avukatlardan destek alınmalı.

Yatırımlarınızla ilgili tüm soruları ve merak ettiklerinizi Antalya Development bünyesinde çalışan avukatlara [email protected] e-posta adresinden iletebilirsiniz.

KONUTUN DURUMU VE FİYATI

Antalya’da bulunan evlerin fiyatları evin bulunduğu konuma ve denize yakınlığına göre değişkenlik göstermekte. Önceki başlıklarda sizlere ilçelerin sunduğu avantajlarla ilgili bilgileri vermiştik.

Buna paralel olarak ilçelerin konumuna göre ev fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Örneğin denize yürüme mesafesinde bir ev sahibi olmak sizin için bir kriter ise Konyaaltı ve Lara gibi sahil şeridinde bulunan bölgelerden ev arayışına girmek mantıklı görünüyor.

Ya da belki yaz sıcaklığı Antalya merkezine göre daha düşük olan Döşemealtı’nda kendine ait bir bahçe ve havuzu olan bir villa tercih etmek isteyebilirsiniz.

Belki de Altıntaş bölgesinde yüksek tavanlı, ferah yapılı, birinci sınıf malzemelerle inşa edilmiş, balkonlu, teraslı ya da bahçeli lüks bir rezidans dairesi istiyor olabilirsiniz.

Seçiminizi yapın ve sonra Antalya Development’ın geniş portföyünden istediğinizi sizin için bulalım.

Karlı yatırım fırsatlarıyla dolu Antalya tüm güzelliği ve ihtişamıyla sizleri bekliyor.

Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere…