Bu yazımızda, global dünyadaki birçok seçenek arasında Türkiye’yi tercih eden yatırımcıların tercihlerinin arkasındaki gerçekleri ele alacağız. Bazı yatırımcıları Türkiye’ye çeken şey, gayrimenkul yatırımı yoluyla Türk vatandaşlığı veya Türkiye’de mülk satın alarak elde edilen ikamet izin programları olabilir. Kimileri ise bu ülkeyi harika iklim koşulları ve güvenli yaşam imkanları nedeniyle tercih edebilir. Kimileri için ise bu, Akdeniz’in en güzel kentlerinden biri olan Antalya’da deniz kenarında bir villa veya bir daire satın almak gibi hayallerini gerçekleştirme fırsatı olabilir. Türkiye haritasını baştan sona inceledikten sonra hoşunuza giden birçok şehir bulabilirsiniz. 

Peki, hangi şehirde karar kılmalısınız?

Bu soruya cevap ararken Türkiye’de yaşamak için en iyi beş şehirden bahsedeceğiz. : İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Antalya’nın incisi Alanya!

İstanbul: Tarihin Modernlikle Buluştuğu Eşsiz Şehir 

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul, kendine özgü bir gelişmişlik seviyesine sahiptir. Ülkenin en büyük şehri olması, en kalabalık nüfusa sahip olması, eşsiz konumu, çok sayıda ulus ve kültüre ev sahipliği yapması, köklü tarihi İstanbul’u İstanbul yapan özelliklerden sadece birkaçıdır.

İstanbul, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak anılır. Şehirde yer alan tarihi anıtların sayısı olağanüstüdür. Şehir, gerçekten büyük bir tarihle dolup taşmaktadır. Her adımda saatlerce anlatılabilecek tarihi anıtlarla karşılaşabilirsiniz.

Resmi nüfusu 16 milyon, gerçek nüfusu turizminin pik yaptığı zamanlarda ise 25 milyona ulaşmaktadır. 5461 km²’lik bir alanı kaplayan İstanbul, birçok birleşmiş şehri andırır. Bu şehirde tarihi mahalleler, ultra-modern bölgelerle harmoni içindedir.

İstanbul’un benzersizliği, dünyanın iki kıtasında yer alması ve hem Karadeniz hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olmasıdır . Devasa bir alan olmasına rağmen, İstanbul’da toplu taşıma sorunu oldukça iyi çözülmüştür: otobüsler, metrobüsler, metro, tramvaylar, deniz otobüsleri ve feribotlar günlük hayatın içindeki devinimi kolayca sağlamaktadır. 

İstanbul, kültür, iş, eğitim ve konforlu bir yaşam için ideal bir şehirdir. İstanbul’da her zevke ve bütçeye uygun gayrimenkul bulabilirsiniz. 

Ancak İstanbul, kalabalığı, şehir hayatının karmaşasını, uzun seyahatleri ve farklı uluslardan çok sayıda insanı içeren bir ortamı sevenlere daha uygundur. Eğer kalabalığı ve şehir hayatının koşuşturmasını sevmiyorsanız, İstanbul sizin için ideal bir şehir olmayabilir. Doğrusunu söylemek gerekirse; bu şehri ya bir ömür boyu seversiniz ya da hiç sevmezsiniz.

İzmir: Türkiye’nin İkinci Büyük Limanı 

Türkiye’yi ilk kez ziyaret eden yabancılar için, İzmir genellikle Antalya gibi bir tatil şehri olarak algılanır. Onlar için İzmir, Antalya, Alanya veya Bodrum gibi kitle turizmine konu olan bir tatil beldesidir. Fakat, Ege Denizi sularıyla yıkanan İzmir, Türkiye’nin en batısında yer alır ve haklı olarak Türkiye’nin en güzel şehri olarak anılmaktadır. Endüstriyel olarak da ülkenin en güçlü şehirlerinden biridir. Nüfusu 2 milyonu aşan bu şehir, şehrin boyutu hakkında size bir fikir verebilir.

Türkiye’nin İstanbul’dan sonra ikinci büyük limanı İzmir’de bulunmaktadır. Bu liman, şehre büyük bir iş istihdamı ve yeni işletmelerin kurulmasını sağlar. Bir şehirde deniz limanının, havaalanının ve iyi gelişmiş karayolu ve demiryolu iletişiminin bir arada bulunması, şehri ülkenin en önemli ulaşım merkezlerinden biri yapar ve bölgenin gelecekteki endüstriyel gelişiminin teminatıdır.

İzmir’in iklimi, ılıman Akdeniz iklimi olarak tanımlanabilir. Ocak ayı ortalaması +7 derecenin altına düşmez. Kış aylarında don olayı son derece nadirdir. Kar, don gibi olaylar, kışın yağışlar ve yüksek nem kadar nadir görülen durumlardır. Ortalama olarak Ocak ayında yaklaşık 10 gün yağışlı geçer.

Yaz, Antalya’ya kıyasla daha serindir. 35 derecenin üzerindeki sıcaklıkların olduğu günlerin sayısı azdır. Yüksek yaz sıcaklıkları, kuzeyden gelen deniz rüzgarıyla serinler. Mayıs ayında plaj sezonunu açan İzmir’de deniz kenarında bir daire, yıl boyunca denizin güzellikleri ve şifasıyla keyif yapmanın bir yoludur.

Mersin : Akdeniz’in Gelişen Şehri 

Mersin, gelişmiş ekonomisi ve şehir altyapısı ile İstanbul ve İzmir’den sonra ülkenin en büyük üçüncü limanına sahip bir şehirdir. Türkiye’deki en uzun doğal plajlara sahip olan bu şehir, muazzam olanaklar sunmaktadır.

Mersin, çocuklu aileler için ideal bir yerleşim yeri sunmaktadır. Birçok devlet okulu ve hastane ile birlikte Mersin’de iki adet büyük devlet üniversitesi bulunmaktadır: Mersin Üniversitesi ve Tarsus Üniversitesi. Ayrıca birçok spor kulübü ve çocuk aktivite merkezi de mevcuttur.

Mersin, yatırımcılar için önemli fırsatlar sunan devasa bir şehirdir. Hem sürekli ikamet hem de kira geliri veya tekrar satış için yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak isteyenler için uygundur. Yerli ve yabancı yatırımcılar arasında Mersin, uzun bir süredir Akdenizin popüler şehridir. Bunun önemli bir nedeni, şehirde uluslararası bir havaalanının bulunmamasıdır.

Mersin, denizi seven, büyük şehirleri tercih eden, yeni iş imkanları arıyan ve yıl boyunca keyifli bir iklime ihtiyaç duyanlar için ideal bir yerleşim yeridir. Mersin’de plaj sezonu Nisan ayının ortasında başlar ve Ekim ayının sonunda biter.

Antalya’ya kıyaslandığında Mersin’deki gayrimenkuller daha uygun fiyatlı olabilirler fakat aynı yüksek kalitede bir çok proje mevcuttur. En cazip teklifleri şimdi keşfedin. 

Antalya: Eşsiz Güzelliklerin Şehri 

Türkiye’nin en önemli marka şehirlerinden olan Antalya, birçok kişi için cennetten bir parça gibidir. Bu şehre ilk bakışta ve sonsuza dek aşık olabilirsiniz. Bu şehre yapılan yatırımlar, sadece Antalya ismi ile değer kazandırmaktadır. Yatırımcılar için Antalya’nın yaşamak için ideal bir şehir olduğunu bilmeleri önemlidir. Antalya, yaz mevsiminden bağımsız olarak yıl boyunca hayat doludur.

Harika bir iklim ve tropikal bitki örtüsü, sonsuz plajlar, ılık denizi ve köklü tarihi ile eşsiz bir şehir: Antalya! Deniz kıyısında, beş yıldızlı bir otelde tatil yapar gibi bir hayata sahip olmak için Antalya’da sayısız seçenekte otel tipi gayrimenkuller tercih edebilirsiniz.

Antalya’da bir daire satın almak için hemen harekete geçin! 

Alanya: Geleceğe Yatırım 

Son birkaç yıl içinde Türkiye’nin emlak piyasası, hem nicelik hem de nitelik açısından ciddi bir büyüme yaşadı. Devlet, ülkenin inşaat sektörüne yabancı yatırımları önemli ölçüde artıran programları hayata geçirdi.

Nüfus artış hızı ve inşaat hacimleri bakımından Alanya, son birkaç yıldır bağlı olduğu şehir Antalya’yı geride bırakan bir mega ilçedir. Hatta son zamanlarda Alanya’ya bağımsız bir il statüsü verilmesi konusunda birçok görüşme yapılmaktadır. Eğer Alanya il statüsünü yükseltilirse, devlet hazinesinden daha fazla fon alabilecek. Bu durumda şehirdeki resmi uygulamalar da değişiklik gösterebilir. Örneğin yabancıların oturumuna kapatılan mahallelerin durumu da revize edilebilir. Ayrıca, il statüsüne bağlı yeni devlet kurumları ortaya çıkacak, inşaat sektöründe konut üretim hacimleri de yükselecektir. Ve tüm bu faktörler kaçınılmaz olarak emlak fiyatlarında artışa neden olacaktır.

Yatırım fırsatının yanı sıra, Alanya’da bir daire satın almak , gürültülü bir metropolden ılıman denizle çevrili bir tropikal cennete taşınmak anlamına gelir.

Hangi şehri seçeceğinize henüz karar veremediniz mi? Bize ulaşın ve ANTALYA DEVELOPMENT  uzmanları size doğru ve karlı bir karar almanız konusunda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır!