Bankacılık sektörü her ülkede olduğu gibi Türkiye’nin finansal sisteminde baskın bir rol oynamaktadır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren yaklaşık toplam 50 banka vardır. Bunlardan sadece 3 tanesi devlete aittir: Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank. Ziraat Bankası, 100 yılı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin en eski bankasıdır ve şube sayısı Türkiye genelinde 7.000’in üzerindedir.

Özel bankaların büyük bir çoğunluğu yabancı sermayeli bankalardır ve bankacılık varlıkları gayri safi milli hasılanın %86’sını oluşturmaktadır.

Yabancı kişilerle çalışan en popüler Türk bankaları 

Geniş hizmet yelpazesi ve uluslararası alanda tanınmışlığı ile dikkat çeken finans kuruluşlarının başlıcaları:

Hesap açmanız gerekiyorsa bu listeden seçim yapmaktan çekinmeyin.

Türkiye’de gayrimenkul alımında banka aracılığıyla ödeme nasıl yapılır? 

Türkiye’de finansal işlemlerin neredeyse tamamı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Tüm gayrimenkul alım satım işlemleri yalnızca banka ödemesi yoluyla gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de nakit parayla daire satın alamazsınız. Mutlaka yerel bir bankada hesap açmanız, mevcut para biriminizi liraya çevirip hesabınıza yatırmanız gerekiyor. Satın alma işlemlerinizde hesabınızdan havale yoluyla rahatlıkla ödeme yapabilirsiniz.

Türkiye’de banka hesabı açmak için bizzat banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Çevrimiçi hesap açmak maalesef mümkün değildir. Fakat yukarıda saydığımız bankaların hemen hepsinde kural olarak tüm bankaların çalışanları İngilizce konuşmaktadır.

Türkiye’de bir Banka Hesabı Açmak 

Türkiye’de banka hesabı açmak için bizzat banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Çevrimiçi hesap açmak maalesef mümkün değildir. Fakat yukarıda saydığımız bankaların hemen hepsinde kural olarak tüm bankaların çalışanları İngilizce konuşmaktadır.

Türkiye’de banka hesabı açmak için hangi belgelere ihtiyacınız olacak? 

  1. Vergi Numarası.
  2. Uluslararası pasaport veya ikamet/oturma izninizi onaylayan belge.
  3. Adınıza düzenlenmiş ve ödemesi yapılmış her hangi bir makbuz.
  4. Banka hesabınızın bağlanacağı Türk SIM kartı.

Türkiye’de bir Banka Hesabı Açmak için İzlenecek Adımlar 

  1. Size en uygun bankayı seçin.
  2. Şubeyi ziyaret ederek, bir banka çalışanıyla görüşün.
  3. Banka, kişisel verilerinizin yaptırım listelerinde olup olmadığını kontrol edecektir. 
  4. Verilerinizde her hangi bir sorun yoksa hesap açım sözleşmesi imzalayarak, hesabınızı açtırın.
  5. Vizesiz kalış koşullarınızı ihlal ettiğinizin veya ödenmemiş cezalarınızın olduğunun tespit edilmesi veya hakkınızda ceza davası açılması durumunda hesap açmanız reddedilecektir.

Önemli Not: SMS ile kimlik doğrulaması yapabilmek için yanınızda mutlaka Türk SIM kartlı bir telefon götürün.

 

Türkiye’de Bankaların Çalışma Saatleri 

Banka çalışma saatleri  hafta içi günlerinde 8:30 – 17:30 arasındadır. Cumartesi ve Pazar günleri bankalar kapalıdır. Her zaman için günün ilk yarısı bankayı ziyaret etmek için en iyi zamandır. Kapanıştan bir saat önce gelirseniz ve çok zamanınız olduğunu düşünüyorsanız, riske atmayın, zaman zaman uzun sıralar olabiliyor.

Oturma izni olmadan ve gayrimenkul satın almadan bir Türk bankasında hesap açabilir miyim? 

Bu sorunun cevabı oturma izniniz olmasa dahi bir Türk bankasından hesap sahibi olabilirsiniz.

Banka mevduatı yoluyla uygulanan “Türk Ekonomisine Yatırım Yoluyla Vatandaşlık” programı yabancılar arasında oldukça popüler bir uygulama. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak isteyen yabancı ülke vatandaşları, 500.000 ABD Doları tutarındaki parayı bir Türk bankasına yatırarak programa başvurabiliyor. Bu programın en önemli koşulu ise ilgili hesap sahibinin üç yıl boyunca bu paranın banka hesabında kalacağını tahhüt etmesidir. Bununla birlikte mevduat faizini düzenli olarak çekebilirsiniz.

Aynı bankanın farklı bölgelerde bulunan farklı şubelerinde bile koşullar ufakta olsa farklılık gösterebilir. Sadece çalışma vizesi almış yabancılara hesap açan bankalar da bulunmaktadır. Size mutlaka hesap açma amacınızın ne olduğu sorulacak ve bu sebebi gerekçelendirmeniz istenecektir.

Eğer Türkiye’de mülk satın almak istiyorsanız, gayrimenkul geliştiricisi/sahibi tarafından verilen sözleşme/fatura ibraz eder kolayca bir hesap açabilirsiniz.

Türkiye’deki Bankaların Mobil Uygulamaları 

Türkiye’de hemen her bankanın bir mobil uygulaması bulunmaktadır. Dahası hepsi çoklu dil altyapısına sahiptir ve İngilizce versiyonu kesinlikle bulunmaktadır. Hesap açtıktan sonra kolaylıkla fatura ödemeleri, mağazalarda çevrimiçi ve QR koduyla veya çevrimdışı ödemeler yapabilirsiniz.

Anında hesap açma ve ödeme kolaylığı: Antalya Development Yanınızda

Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de bankalar sizler için en iyi finansman seçeneklerini sunmaya çalışıyor. Sermaye ve kredi geçmişi oluşturmanın tüm adımları dünyadaki herhangi bir ülkede olduğu gibi aynıdır.

Antalya Development, gayrimenkul alımı için banka hesaplarının açılması ve ilgili ek evrak işlerinde size anında çözüm sunar. Türkiye Cumhuriyeti, ekonomisine yatırımı aktif olarak teşvik etmektedir: Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığına veya bir daire satın alarak oturma iznine başvurlarınız için ihtiyacınız olacak her konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.