Son yıllarda, özellikle Antalya, İstanbul’dan sonra Türkiye’de yeni ev alıcılarının sürekli olarak tercih ettiği yerler arasında yer alıyor. Türkiye’nin kıyı şeridinde bulunan ve son yıllarda giderek popülerleşen Akdeniz bölgesinde gayrimenkul alımları sadece Türk vatandaşları tarafından değil aynı zamanda eski BDT ülkeleri, İngiltere ve Almanya’dan gelen yabancı yatırımcılar tarafından da rağbet görüyor. Bununla birlikte geçtiğimiz yıllarda yaşanan dramatik göç hareketliliği, fiyatların hızla artmasına neden oldu.

Fiyat artışlarına rağmen Antalya’daki satılık dairelerin arz oranında artıyor olması bölgenin yakın ve orta gelecekte de ciddi yatırımlar alacağına işaret etmektedir.  Antalya’da yalnızca geçtiğimiz yıl 11,5 binin üzerinde tapu verildi. Nüfus bakımından Antalya’nın 5 katı nüfusa sahip olan İstanbul, 15 binin üzerinde konut satışıyla ilk sırayı aldı. Öte yandan, TÜİK istatistiklerine göre 2023 yılında bir başka Akdeniz kenti olan Mersin, 5 bin 700 konut satışıyla rekor kırdı.

Fiyat Değişim Öngörüsü: Antalya’da Daire Fiyatları  2024 Yılında Artmaya Devam Edecek 

2022 ve 2023 yılları, Antalya’da emlak fiyatlarında benzeri görülmemiş bir artışa sahne oldu ve apartman dairelerinde ortalama %260’lık bir artış yaşandı! Artan maliyetler yüzünden Antalya’da daire satın almak birçok kişi için çok zor bir hale geldi. İnşaat aşamasındaki dairelerin ortalama fiyatı 100.000 dolardan başlıyor. Türkiye’nin turizmde lokomotif şehri olan Antalya’nın merkezinde inşaat yapılabilecek imarlı arsalar arz oranı çok düşük. Şu an deniz bandında bulunan nitelikleri dairelerin fiyatı $ 1.000.000 sınırını aşmış durumda. Özellikle Lara ve Konyaaltı gibi kentin kozmopolit merkezlerinde emlak fiyatlarında rekorlar kırılmaya devam ediyor.

Yatırımcılar ise stratejik olarak Alanya’ya, özellikle Gazipaşa ilçesi ve çevresine odaklanıyor. Bu arada Akdeniz’in bir diğer değerli kenti Mersin ise yeni keşfedilen bir cazibe merkezi olarak öne çıkıyor ve ilk kez yatırımlarda gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Türkiye 2023 Gayrimenkul Trendleri: Metrekare Başına Ortalama Maliyetler 

Türkiyenin en çok yatırım alan bölgelerindeki gayrimenkullerin ortalama fiyatları Eylül 2022 – Eylül 2023 arasında  %100 ile %150’lik dikkat çekici bir artışa tanık oldu. Önemli şehirlerde yeni inşa edilen konutların metrekare başı satın alım maliyetleri ise şöyle:

– İstanbul: m² / 1232 $

– Antalya: m² / 1156$

– Mersin: m² / 723$

İstanbul ve Antalya’ya kıyasla Mersin daha bütçe dostu bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Mersin’deki otel konseptli sitelerde dairelerin m² birim fiyatları 830 ile 1050 USD arasında değişiyor.

Hem inşaat ham hammaddelerindeki hem de işgücü maliyetlerindeki artış, gayrimenkul fiyatlarındaki artışı ciddi anlamda etkileyen önemli faktörler olarak görülmektedir.

Antalya’da 1+1 Satılık Daireler 100.000 USD Baremine Ulaştı 

Antalya’da 1+1 satılık daire fiyatları son dönemde 100.000 USD nin üzerine çıktı. Bu daire modeli, hem oturum için hem de yüksek kar getirili yatırım amacına uygun olmasından ötürü farklı yatırımcılara hitap eden sıkça tercih edilmektedir. Özellikle sezonluk konaklama planlayanların tercih ettiği Antalya’nın cazibesi dünya çapında yaygınlaşıyor; Almanya, Rusya ve İngiltere’den gelen ziyaretçiler en aktif gayrimenkul alıcılar arasında yer alıyor.

Antalya, Türkiye’nin en değerli turizm kenti olmasının yanı sıra, Akdeniz bölgesinde gelişen bir iş merkezi olarakta artık ses getirmeye başladı. Son dönemde birçok uluslararası firma merkezlerini taşımak veya yeni şubeler açmak suretiyle Antalya’yada giderek artan talebe ciddi anlamda katkı sağlamış durumda. Antalya, turizm ve iş dünyasının benzersiz bir karışımını sunarak, sadece yaşayacak bir yer değil, aynı zamanda akıllı bir yatırım fırsatı arayanlar için de ideal bir seçim olmaktadır.

Hem Ucuz Hem Lüks, Ama Nasıl?: Mersin’de Stüdyo Daireler €42.000’den başlıyor! 

Mersin, Akdeniz kıyılarımızdaki inşaat sektörü içinde benzersiz bir istisna olarak öne çıkıyor; Akdeniz’in birçok ilinden farklı olarak Mersin’de yerel yönetimler, net alanı 28,5 m2’den az olmamak koşuluyla stüdyo dairelerin geliştirilmesine izin veriyor. Bu daireler sadece 42.000 €’dan başlayan fiyatlarla yatırımcılar için en bütçe dostu seçenek haline geliyor.

Özellikle göçmen işçi, öğrenci ve turist nüfusunun Mersin’de fazla olması nedeniyle kentte en çok tercih edilen satılık daire modeli studyo daireler oldu. Özellikle sahil şeridinden sadece 300-500 metre uzaklıkta yer alan Erdemli bölgesi, konut projelerinde çok sayıda stüdyo seçeneği ile öne plana çıkmaktadır. 3. kattan itibaren deniz manzaralı daire seçenekleri sunan bu projeler, deniz manzaralı kıyı yaşamını deneyimlemek için çok cazip bir fırsat sunmaktadır.

Mersin’deki satılık stüdyo dairelerimizi en iyi fiyatlarla şimdi keşfedin

Mersin’de 1+1 Dairelere Akıllıca Yatırım Yapın (h3)

En çok aranan yatırım amaçlı gayrimenkuller olarak öne çıkan studoy daireler açık planlı mutfak ve oturma odası, ayrı bir yatak odası ve banyodan oluşmaktadır. Akdeniz bölgesinin popülerlik kazanmasıyla birlikte bu bütçe dostu daireler gelecekte yüksek karlılık sağlayacak yeni satışlara hazırlanıyor. Maksimum kârlılığı hedefleyen yatırımcı açısından, bu dairelerin satın alımını lansmanda inşaat halindeyken yapmak çok önemlidir. Bu sayede ortalama %30-40’lık önemli bir sermaye kazancını garantilemiş olacaklardır.

Örneğin Mersin’de inşaat aşamasında 54.000 €’dan başlayan 1+1 bir daireyi ele alalım. Tahminler, tamamlandığında değerinin 72.000-77.000 €’ya yükselebileceğini gösteriyor. Çoğunlukla yatırım veya kiralama amacıyla seçilen, denize yakın bu daireler yüksek yatırım potansiyeli sunmaktadır. 

Bir daire satın alıp ardından kira getirisi ile karlılık hedefleyen yatırımcılarımız için için kapsamlı mülk yönetimi hizmetlerimizi inceleyin. 

Mersin’de ayrıcalıklı 1+1 daire fırsatlarını kaçırmayın, fırsatı hemen yakalayın! 

Akdeniz’in Yükselen Yıldızı: Mersin’de Çok Uygun Fiyatlı Satılık Daireler 

Sürekli büyüyen ve gelişen bir sanayiye, köklü kentsel bir altyapıya ve muhteşem plajlara sahip olan Mersin, hem inşaat geliştiricileri hem de yatırımcılar için bir son dönemin en popüler şehri haline geldi. Peki Mersin neden bu kadar cazip? Alıcıların özellikle geliştirme aşamasında son derece düşük maliyetlerle daire temin etmelerine olanak tanıyan Mersin %30-40 oranında tasarruf/karlılık sağlıyor.

Tüm yeni projelerde inşaatın tamamlanmasına kadar faizsiz taksit seçeneği sunulmaktadır. Şunu hayal edin: 54.000 €’dan başlayan ve %50’lik bir peşinat (27.000 €) gerektiren 1+1 bir daire. Kalan 27.000 €’lik tutarı, anahtar teslimine kadar 24 aylık eşit taksitlere rahatça bölebilirsiniz, bu da ayda 1.125 Euro’luk uygun bir fiyat anlamına gelir. Ve işte akıllıca bir tüyo: Eğer 54.000 €’luk tutarın tamamına sahipseniz, faizsiz taksitler sayesinde Mersin’de aynı anda bir değil iki mülk satın alabilirsiniz!

Antalya ile karşılaştırıldığında Mersin maliyet açısından yarı fiyatına daire fiyatlarıyla öne çıkıyor. Uluslararası havalimanının açılışı, yakında Mersin’in turizm ve yatırım ortamını önemli ölçüde değiştirecek.

Türkiye’nin Çok Çeşitli Pazarında Uygun Fiyatlı Gayrimenkulleri Değerlendirin 

Türkiye’deki her gayrimenkul yatırımcısı, daire satın alırken hem tasarruf etmeyi hem de kaliteli bir ürün almayı hedefler. Ancak ‘ucuz’ tabiri gayrimenkul kalitesiyle ilgili endişeleri tetikleyebilir. Fakat gerçek farklıdır; Mersin’deki gayrimenkul maliyetlerinin düşük olması, inşaat için uygun kıyı şeridi arazilerin bolluğundan kaynaklanmaktadır. Bu durum, Antalya ve Alanya söz konusu olunca sahil şeridinde imarlı yeni arsa bulmak neredeyse imkansızdır. . Bu dinamikleri anlamak, Türkiye’nin gayrimenkul yelpazesinde bilinçli yatırım yapmanın anahtarıdır.

Bize ulaşın ve Akdeniz’in değerli şehirlerinde karlı bir yatırım yapma fırsatını şimdi yakalayın!