Global dünyada yeni yılın özel bir yeri var. Türkiye’de ülke olarak yeni yıl kutlamalarına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de yaşamayı planlıyorsanız, yeni yılın nasıl kutlandığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Çünkü konu Türkiye olunca, sık sık şu soru ortaya çıkıyor: “Müslüman bir ülke olarak Türkiye’de yılbaşını nasıl kutluyorlar?” Çoğu kişi için benzer kültürel etkinlikleri gittikleri ülkede de deneyimlemek, kendileri ve aileleri için önemlidir.

O halde size güzel bir haberimiz var: Türkiye, yeni yıl kutlamalarını dünyada olduğu gibi coşkuyla karşılıyor! 1981’den bu yana 1 Ocak resmi tatil olarak belirlenmiştir ve yeni yılı kutlama geleneği batı ve doğu anlayışının kusursuz bir şekilde harmanlanmasını temsil eder. En görkemli kutlamalar İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir, Mersin gibi büyük şehirlerde, özellikle de yabancı nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yapılıyor. Buna karşılık küçük kasaba ve köyler yeni yılı daha sessiz kutluyor.

Türk Yeni Yılı: Gelenekler ve şenlik atmosferi 

Türkiye’nin büyük şehir merkezleri, zengin dekorasyonlarla bezeli geleneksel Noel pazarlarına ev sahipliği yaparak Avrupa’dakine çok benzer bir atmosfer yansıtıyor. Aralık ayı başlarında turistlerin uğrak yerleri olan meydanlarda Noel süslemeleri görülmeye başlanır. Hazırlıklar, özellikle yabancıları sıcak bir şekilde karşılayarak keyifli bir tatil deneyimi sunuyor. Türk yeni yılı, canlı kutlamalar, konserler ve göz kamaştırıcı havai fişek gösterileriyle kutlanıyor. Noel ve yılbaşı kutlamaları için evde çam ağacı süslemek Türk aileler arasında da oldukça popüler.

Koçtaş, IKEA, Bauhaus, Tekzen gibi ulusal ve uluslararası markaların mağazalarında yılbaşı ve yılbaşı süsleri kolaylıkla bulunabilir.

Özellikle Rus ve Ukraynalı topluluklarda gayrimenkul yatırımı yoluyla Türk vatandaşlığı kazananlar, tatil için çok sayıda eğlenceli programın düzenlenmesine de öncülük ediyor.

Türkiye’nin Noel Baba ile Benzersiz Bağlantısı 

Türkçede “Noel Baba” olarak anılan Santa Claus Türkiye için önemli bir yere sahip. Tarihsel olarak Antalya ilinin bugünkü Demre kenti olan Myra Antik Kenti’nden gelen Noel Baba’nın kökleri Türkiye’yededir. Kuzey Kutbu’na 6000 km uzaklıkta bulunan Myra’nın Aziz Nicholas’ın doğduğu yer ve evi olduğuna inanılıyor. Yılbaşının ruhuna uygun olarak Türk çocukları da Noel Baba’ya mektup yazma, hediye dileklerini iletme ve sevinç yayma geleneğini sürdürüyor.

Türkiye’de Yeni Yıl Ruhu

Son derece modern bir Müslüman ülkesi olan Türkiye, yeni yıl kutlamaları sırasında herkesin keyif alabileceği çok sayıda eğlence seçeneği sunuyor. Bazı aileler evde toplanıp, masa oyunları oynamayı ve özel yeni yıl TV programlarını izlemeyi tercih ederken, diğerleri renkli bir yılbaşı gecesi için otel, restaurant veya gece kulübü gibi mekanları tercih ediyor.

Türkiye’de yılbaşı sezonunun sembolü olan mandalina ve portakallar, canlı renkleriyle bahçeleri, sokakları, yol kenarlarını, şehir parklarını süslemektedir. 

Dünya Lezzetleri: Rus Lezzetleri Türkiye’nin Yeni Yıl Kutlamasına Katılıyor 

Türkiye’de yeni yıl, geleneksel Türk yemeklerinin hazırlandığı, aile odaklı bir tatil olarak kabul ediliyor. Hindi dolmasının hazırlanmasında Amerika ve Avrupa geleneklerine bir gönderme yapılırken, Türkiye, özgün Türk tarifini takip ederek kendine özgü bir dokunuş katıyor. Ayrıca özellikle Rus toplumu arasında popüler olan Olivier ve kürk altında ringa balığı gibi yemeklerin yer aldığı sofralarda uluslararası bir dokunuş da bulmak mümkün. Pek çok kişi için yılbaşı kutlamalarının ayrılmaz bir parçası olan bu özel yemekler, özellikle Rus damak tadına hitap eden marketlerde kolayca bulunabilir, ancak tipik Türk yılbaşı sofralarında pek rastlanmıyor.

Bu Şans Kaçmaz: Yeni Yılda Türkiye’nin Milli Piyango Geleneği 

Türkiye’de en popüler yılbaşı hediyesi, 1 Kasım’dan itibaren satışa sunulan Milli Piyango Biletleri’dir. Yeni yıl Milli Piyango ikramiyesi, kazananlara büyük ikramiyeler kazanma fırsatı sunuyor. İkramiye 2018’de zirveye ulaşarak 70 milyon Türk lirasına (11,7 milyon dolar) ulaştı. Hikayeye ilginç bir gelişme katan şey ise 2018’in şanslı kazananının ödülü almak için asla ortaya çıkmaması oldu. Kurallara uygun olarak talep edilmeyen miktar daha sonra Türkiye Cumhuriyeti hazinesine iade edildi.

Türkiye’nin Akdeniz’deki Yeni Yıl Mutluluğu 

Yeni yılı karla kaplı bir ağacın altında kutlamak kendine has bir çekiciliğe sahiptir, ancak Akdeniz’in deniz kıyısında, palmiye ağaçlarının altında, yemyeşil çiçeklerle çevrili bir yerde karşılamanın da eşsiz bir güzelliği vardır. Zevk alınması gereken bir yaşam tarzı. Türkiye’de yeni yılda kendinize verebileceğiniz en büyük hediye, deniz kıyısında bir daireye yatırım yapmaktır diyor, Antalya Development, tüm Yeni Yıl dileklerinizin gerçekleşmesi için en içten dileklerimizi iletiyoruz!