Gayrimenkul Yatırımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı

İkinci bir vatandaşlık sahibi olmak, yurtdışında yaşamak ve uluslararası çıkarlarınızı korumak için harika bir fırsattır. Türkiye Cumhuriyeti inşaat sektöründe yabancı yatırım çeken en popüler ülkelerden biridir. Bu nedenle Türkiye, yabancı yatırımcıların kadastro değeri 400.000 Dolar olan gayrimenkul satın alarak Türk pasaportu almaları için en konforlu programı oluşturdu.

Kimler Türkiye’de Mülk Satın Alma Yolu ile Türk Vatandaşlığı Alabilir?

183 farklı ülkenin vatandaşları, Türkiye’de gayrimenkul satın alma konusunda Türk vatandaşları ile neredeyse eşit haklara sahiptir. Bu da Gayrimenkul Yatırımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı alma programına başvumalarına olanak sağlamaktadır.

Stratejik alanların, askeri üslerin yakınında ve doğal rezerv alanlarında yabancılar için mülk satın almanın yasak olduğunu unutmamak önemlidir.

Dikkat: Kuzey Kore, Ermenistan, Suriye, Küba, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kore vatandaşları Gayrimenkul Yatırımı Yoluyla Türk Vatandaşlığı Başvuru sürecinin dışındadır.

Not: Türk vatandaşlığı, ülkede sürekli ikamet etme zorunluluğu getirmez. İkinci pasaport imkanı sayesinde dünyanın her ülkesinde yaşayabilir, dilediğiniz zaman Türkiye’ye gelebilirsiniz.

 Vatandaşlık için Türkiye’de gayrimenkul satın almak için en iyi yer neresidir?

Türkiye’deki gayrimenkul sektörü sadece kaliteli inşaatlar ile değil, aynı zamanda olağanüstü satın alma kolaylığıyla da öne çıkıyor. Her yıl yapılan yeni resmi düzenlemeler yabancılar için Türkiye’de gayrimenkul satın alma prosedürünü daha kolay ve şeffaf hale getiriyor.

Gayrimenkul piyasasında çeşitlilik ve rekabetçi fiyat aralığına sahip olan Türkiye’nin Akdeniz Kıyısı, yabancıların en çok tercih ettiği destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Bölge, doğal ve tarihi güzellikler ile güçlü ekonomik potansiyelin olağanüstü bir karışımını sunmaktadır. TÜİK’in  sağladığı istatistiklere göre Antalya, Alanya ve Mersin şehirleri Türkiye’nin en çok göç alan en istikrarlı ve karlı emlak piyasalarıdır.

Tamam, mülkümü seçtim. Peki gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık başvurusu prosedürü nedir?

Kağıt üzerinde Türk vatandaşlığının kazanılması karmaşık bir hukuki süreçtir. En zor şey öncelikle dil engeli ve ardından gelen evrak işleridir. Bu nedenle gayrimenkul edinimi yoluyla Türk vatandaşlığı başvuruları konusunda uzmanlaşmış, güvenilir avukatlardan hizmet almanızı önemle tavsiye ederiz. Bu bağlamda Antalya Development hukuk ekibi, Antalya, Alanya ve Mersin’deki vatandaşlık başvurularınızda size en iyi hizmeti sunmak için her zaman bir telefon uzağınızda olacaktır.

 Başvuru için gereksinimler nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde gayrimenkul yatırımı yaparak Türk vatandaşı olabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmelisiniz:

  1. 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
  2. Gelirinizi yasal olarak beyan etmelisiniz.
  3. Hakkınızda devam eden herhangi bir ceza davası bulunmamalıdır.
  4. Ciddi bir bulaşıcı hastalığınızın bulunmadığına dair kapsamlı bir sağlık raporu sunmalısınız.

Resmi kaynaklardan sağlanan belgelerin tam listesi:

– Tapu

– Uyruğu belirten Pasaport/Ülke Kimliği (gerektiğinde tercümesi ile birlikte)

– SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme (Ekspertiz) Raporu

– Gayrimenkule ait Gayrimenkul Ekspertiz Değeri Belgesi (varsa)

– Binalar (konut, ticari vb.) için zorunlu deprem sigortası poliçesi

– Kimlik Bilgisi Beyan Formu

– Güncel 6×4 boyutlu fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş)

– Yabancı Kimlik Numarası Tespiti (Online yanıt alınamaması durumunda vergi numarası ile işleme devam edilebilir)

– Banka onaylı makbuz/para yatırma makbuzu

– Türkçe bilmeyenler için yeminli tercüman (gerektiğinde Bölge Adli Adalet Komisyonu veya Asliye Ceza Mahkemesi Adli Adalet Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş)

– Temsilci var ise temsile ilişkin belge (Yurt dışında düzenlenmiş vekaletname ile işlem yapılıyorsa 2015/5 (1767) sayılı genelgede belirtilen şartları taşıması gerekmektedir.)

 Gayrimenkul Yatırımı Yoluyla Türk Vatandaşlığına İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

Gayrimenkul yatırımı yoluyla Türk vatandaşlığı almak bugüne kadarki en iyi kararlarınızdan biri olabilir, ancak yine de araştırmanız sonucunda ortaya çıkan bazı sorularınız olabilir. İşte yatırımcılarımız tarafından en sık sorulan iki soru.

 Türkiye’de Vergi Numarası nasıl alınır?

Vergi numarası, çoğu mali işlem ve gayrimenkul alımları için gerekli olan on haneli bir vergi numarasıdır.

Bulunduğunuz ildeki yerel vergi dairesi veya İnteraktif Vergi Dairesi ( gib.gov.tr ) üzerinden online olarak da alabilirsiniz.

 Bir Türk bankasında hesap nasıl açılır?

Türk Vatandaşlığı başvurularında gayrimenkul alımlarına ilişkin tüm ödemeler yalnızca banka işlemleri yoluyla yapılmaktadır. Hesap açmak için tercüme edilmiş ve noter tasdikli bir yabancı pasaporta ve önceden alınmış bir vergi numarasına ihtiyacınız vardır. Türkiye’de hangi bankayı seçtiğinizin pekte bir önemi yok. Farklı fiyatlandırma planlarını ve açılış koşullarını karşılaştırınız ve size en uygun banka üzerinden işleminizi gerçekleştiriniz.

 Antalya Development ile vatandaşlık başvurusu için satın alma işleminizi tamamlayın

Türkiye’nin Akdeniz bölgesinin en çok tercih edilen emlak acentelerinden biri olan Antalya Development, gayrimenkul alımlarında 360 derece hizmet vermektedir.

Gayrimenkul seçiminden pasaportunuzun alınmasına kadar Antalya Development, konusunda uzman danışmanları ve avukatları ile Türk Vatandaşlığı Başvurusu için gayrimenkul yatırımıyla ilgili her türlü beklentinizi karşılamaya hazırdır.